Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /mnt/data/accounts/o/onsad/data/www/izajezd/wp-settings.php on line 512

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /mnt/data/accounts/o/onsad/data/www/izajezd/wp-settings.php on line 527

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /mnt/data/accounts/o/onsad/data/www/izajezd/wp-settings.php on line 534

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /mnt/data/accounts/o/onsad/data/www/izajezd/wp-settings.php on line 570

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /mnt/data/accounts/o/onsad/data/www/izajezd/wp-includes/cache.php on line 103

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /mnt/data/accounts/o/onsad/data/www/izajezd/wp-includes/query.php on line 61

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /mnt/data/accounts/o/onsad/data/www/izajezd/wp-includes/theme.php on line 1109

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /mnt/data/accounts/o/onsad/data/www/izajezd/wp-settings.php:512) in /mnt/data/accounts/o/onsad/data/www/izajezd/wp-content/plugins/bad-behavior/bad-behavior/screener.inc.php on line 8
Dovolená Itálie

Dovolená Itálie

Řím, Pompeje, Caserta

Dovolená Itálie header image 1

 Powered by Max Banner Ads 

Toalety a zloději v Itálii

May 15th, 2009 · Itálie 2009

Teď trochu praktičtějších informací a zkušeností, co jsem nasbíral. Jistě při celodenním putování budete potřebovat toalety. Samozřejmě jsou ve všechy restauracích, barech atd. To ale vyžaduje objednání čehokoli. Také jsou ve všech větších památkách, kromě kostelů (Pantehon) apod. Ve Vatikánských muzeích toalety byly, na nám. sv. Petra také. U Kolosea, v Pompejích, na zámku Caserta, dokonce i u Fora Romana. Stav byl relativně dobrý, až na Forum Romanum. Samostaně na ulici jsem si žádných nevšiml, buď nebyly, nebo jsem neviděl.

A teď k méně příjemnému. Bohužel jsem z Říma odjel bez peněženky. :-( Stalo se to samozřejmě v metru, už jsme jeli k autobusu, poslední cesta. Na přestupní zastávce metra Termini, kde bylo snad nejvíce lidí. Vagon narvaný k prasknutí a dítě-zloděj má dost příležitostí si každého ohmatat a vytahat si peněženky. Všechno si důkladně hlídejte. Ideálně si najít méně narvaný vagon, pokud to vůbec jde. Nedávat tolik najevo, že jste turisté. Určitě nemít peněženku v zadních kapsách kalhot, v batohu apod. Tady je každá rada drahá.

→ No CommentsTags:

Koloseum, Forum Romanum, Pizza Navona, Pantheon, fontána di Trevi, Španělské schody

May 15th, 2009 · Itálie 2009

Konečně poslední den mého výletu jsme se podívali na památky Říma. Začali jsme u Kolosea, což je naprosto uchvatná stavba. Vstup se neobešel bez rentgenové kontroly a dlouhé fronty, která naštěstí postupovala rychle. Koloseum je opravdu obrovské, pro turisty jsou přístupná pouze 2 patra. Zbytek je uzavřen, nebo už není. Na prohlícku vám stačí přibližně 1 - 2 hodiny, protože tam toho na pozorování příliš není.

Potom jsme velice rychle prošli Forum Romanum. Lístek do Kolosea za 12 Euro platí i do Fora Romana, jen projdete čtečkou. Další v pořadí byl Kapitol a památník Viktora Emanuella II. Na náměstí Piazza Navona jsme měli chvilku času v našem nabitém programu. Na náměstí jsou 3 krásné fontány.

Další monumentální stavba je rotunda Pantheon. Pantheon je otevřený díky kulatému střešnímu otvoru. Voda při případném dešti je pak odváděna systémem kanálků. Vstup je zdarma.

Předposlední památkou, kterou jsme navštívili byla fontána di Trevi, která je opravdu nádherná. Naneštěstí je náměstíčko u fontány velice malé. Proto je přístup přes davy turistů k fontáně velice obtížný. Obzvláště bych si dával pozor na peněženky, foťáky atd. Říká se, že kdo hodí do fontány jednu minci, ještě jednou se vrátí do Říma. Kdo hodí dvě mince, v římě se zamiluje. A kdo tři, bude mít v Římě svatbu. Důležité je stát zády k fontáně a házet pravou rukou. :-) Díky tomu se prý do fontány nahází až 3000 Euro denně a vybírání mincí je zakázáno zákonem. Já jsem pro jistotu nehodil ani jednu minci. :-D

Španělské schody byly naše poslední zastávka, ovšem cesta k nim byla opravdová lahůdka. Davy lidí velice houstly a člověk kolem sebe pomalu neměl ani centimetr místa. Když jsem ten dav viděl, vůbec se mi tam nechtělo, protože jsem toho měl za celý den opravdu dost. Ale prodral jsem se a konečně se nahoře na chvilu sedl a pokochal se.

A to byl konec, odtud už jsme vyrazli metrem k autobusu. :-)

→ No CommentsTags:

Zámek Caserta a Pompeje

May 13th, 2009 · Itálie 2009

Další den jsme ráno vyrazlili na zámek Caserta, který je od říma vzdálen asi 200 km a od našeho ubytování 150 km. Bohužel jsme z časových důvodů uvnitř zámku nebyl, ale prošel jsem si krásný park. Po zahradách se můžete nechat svézt minibisem, nebo kočárem. Park je situován v kopci. Středem se táhnou kaskády vodních ploch. Po trávě se můžete válet, jak je libo. Ale je potřeba si předtím odklidit nepořádek. Nějak zvlášť se trávník neuklízí a všichni vesele odhazují odpad kolem sebe. Hodně zajímavé může být projet si park na kole, za to zaplatíte 1 Euro.

Poté jsme se přesunuli do Pompejí, z Caserty to je jen 50 km. Pompeje se mi jednoznačně líbily nejvíce. Už jen kvůli tomu, že jsem se s nikým nemusel tlačit v davu a v klidu jsem se procházel. Bohužel toho nebylo relativně moc k vidění. Křižovatky ulic jsou striktně pravoúhlé. A zbytky domů vypadají přibližně stejně. Zajímavé věci jsou v zamčených domech, kde lze vidět i původní malby na stěnách. Obvykle s erotickým motivem. :-) V Pompejích se samozřejmě i amfiteátr, do kterého se můžete podívat. Na ochozy je však vstup zakázán. A podle mého názoru je to nejzajímavější část prohlídky. Další zajímavostí jsou sádrové odlitky lidí, které doslova spálila vlna horkého vzduchu při výbuchu Vesuvu. Odlitky jsou poblíž vstupní části. Spolu s nimi je tam vystavena i keramika.

→ No CommentsTags:

Vatikánská muzea, bazilika sv. Petra a Andělský hrad

May 12th, 2009 · Itálie 2009

První den jsme první navštívili Vatikánská muzea. Od autobusu jsme šli asi 15 minut kolem hradeb Vatikánu. Muzea mají vchod zvlášť. Pokud chcete do baziliky a na náměstí sv. Petra, musíte vyjít na ulici a obejít hradby. Je to asi 5 - 10 minut chůze.

Muzea jsou velice rozsáhlá, rozhodně nejzajímavější je Sixtinská kaple. Projít vše by zabralo minimálně celý den, možná i dva. Sice je v kapli zákaz focení a natáčení, všichni ale vesele fotí s bleskem a natáčí. Hlídači to moc neřeší, takže se nemusíte bát. Celkově jsme měli asi 3 - 4 hodiny, proto jsme stihli akorát kapli a náhodou jsme se dostali místnosti, kde byly vystavené kočáry a papamobily.

Zajímavostí na nám. sv. Petra je místo, ze kterého vidíte sloupy v jedné linii. Je to poblíž jedné fontány, označené kruhovým kamenem, jako centrum. Vstup do baziliky sv. Petra je zdarma, ale musíte projít rentgenovým pásem, stejně jako v muzeích. Nesmíte mít u sebe nůž apod. Bez milosti o to přijdete,  nebo si musíte vyplnit nějaký papír a možná vám to vrátí. Ale je to zdržování. Fronty před rentgeny sice vypadají hrozivě, ale postupují rychle. Klidně můžete předbíhat, dělá to spousta lidí. Pro zajímavost kolem 16 - 17 hodiny už fronty skoro nebyly, to bych viděl na ideální čas se podívat do baziliky. Je také zakázané mít odhalená ramena a kolena. Ochranka to hlídá. Takže tílko, kraťasy a minisukni nechte doma, nebo se něčím zahalte.

Kopule baziliky už je za peníze. Můžete se svézt výtahem. Celkem je to 551 schodů, z toho asi 230 můžete vyjet výtahem, zbytek jen pěšky. Posledních pár metrů se jde po točitém schodišti širokém snad jen 60 cm. Ale výhled je nádherný a stojí to za to. Určitě doporučuji. Uvidíte celé náměstí, Andělský hrad a další.

V Andělském hradu toho k vidění příliš není, asi jako v našich hradech. Ale máte krásný rozhled na řeku. Nahoře je i restaurace.

Na závěr přidávám už jen fotografie.

→ No CommentsTags:

Ceny vstupů v Římě, Vatikánu, Caserta a Pompejích 2009

May 12th, 2009 · Itálie 2009

Lístek na římské metro, přestupní, platnost 75 minut - 1 Euro
Coloseum, Mostra, Palatino a Forum Romanum - 12 Euro plné vstupné a studenti do 24 let 7,5 Euro
Andělský hrad - 8 Euro plné vstupné a 4-5 Euro studentské
Vatikánská muzea - 14 Euro plné a 8 studentské
Kopule bazliky sv. Petra - 7 Euro výtah, 5 Euro pěšky (550 schodů celkem)
Zahrady na zámku Caserta - 3 Euro
Pompeje - 11 Euro plné, 5,5 Euro studentské

Pro uplatnění studentského vstupnéj jsem musel předložit kartu ISIC a cestovní pas, případně chtěli občanský průkaz. Což jsem jednou nebyl schopen pochopit. Paní u okénka řvala “ajdý” a já nepochopil, že chce “občanku” a vytrvale jsem ji cpal ISIC. V Itálii lze uplatňovat také slevy pro učitele, na Teacher card, což je obdoba ISIC pro učitele.

V turistických oblastech je vše relativně drahé. Docela dobrá koupě byly pohledy, 12 kusů za 1 Euro. Jinak vycházel jeden pohled na 0,5 až 1 Euro. Různé suvenýry a blbůstky cca. od 5 Euro výš.

Kopeček zmrzliny byl za 1,85 Euro a běžný pohár v restauraci za 8 Euro. 0,5 l láhev studené vody za 2 Euro a jídlo u stánku za 5 Euro a výš. Pro zajímavost 250g balení těstovin v jednom krámku stálo i 10 Euro. Láhev vína od 10 Euro a italská pálenka Grappa stála 20 Euro za 0,5 l láhev. Litrová láhev vína byla v našem hotelu za 4 Euro.

Pokud máte možnost navštívit běžný supermarket, udělal bych to. V turistických centrech se nevyplácí nakupovat.

Smlouvání

U pouličních prodejců klidně můžete smlouvat. Výhodu mají především krásné dívky a ženy, které za krásný úsměv dostanou slevu klidně 5 Euro. Ale i ošklivý chlap, jako já dostal nějaké Euro dolů. :-)

→ No CommentsTags: